    Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20F-45-C1-R0
    Part No.:
    ATS-20F-45-C1-R0
    Manufacturer:
    Advanced Thermal Solutions Inc.
    Category:
    Heat Sinks
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDATS-20F-45-C1-R0.pdf
    Description:
    HEATSINK 25X25X20MM L-TAB
    Manufacturer:
    Series:
    pushPIN™
    Packaging:
    Bulk
    Part Status:
    Active
    Type:
    Top Mount
    Package Cooled:
    Assorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
    Shape:
    Square, Fins
    Length:
    0.984" (25.00mm)
    Width:
    0.984" (25.00mm)
    Diameter:
    Fin Height:
    0.790" (20.00mm)
    Attachment Method:
    Push Pin
    Power Dissipation @ Temperature Rise:
    Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
    14.95°C/W @ 100 LFM