    Amphenol ICC (FCI) 52601-G20-4LF
    Part No.:
    52601-G20-4LF
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Category:
    Headers, Male Pins
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTD52601-G20-4LF.pdf
    Description:
    CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Series:
    Quickie™
    Packaging:
    Tray
    Part Status:
    Active
    Connector Type:
    Header
    Contact Type:
    Male Pin
    Number of Positions:
    20
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Insulation Height:
    0.365" (9.27mm)
    Number of Positions Loaded:
    All
    Style:
    Board to Board or Cable
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Shrouding:
    Shrouded - 4 Wall
    Mounting Style:
    Through Hole
    Overall Contact Length:
    Termination:
    Solder
    Contact Shape:
    Square
    Contact Length - Post:
    0.120" (3.05mm)
    Fastening Type:
    Push-Pull
    Contact Length - Mating:
    0.230" (5.84mm)