    Amphenol ICC (FCI) 71918-040LF
    Part No.:
    71918-040LF
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Category:
    Headers, Male Pins
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTD71918-040LF.pdf
    Description:
    CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Series:
    Quickie™
    Packaging:
    Tube
    Part Status:
    Active
    Connector Type:
    Header
    Contact Type:
    Male Pin
    Number of Positions:
    40
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Insulation Height:
    0.685" (17.40mm)
    Number of Positions Loaded:
    All
    Style:
    Board to Cable/Wire
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Shrouding:
    Shrouded - 4 Wall
    Mounting Style:
    Through Hole
    Overall Contact Length:
    Termination:
    Solder
    Contact Shape:
    Square
    Contact Length - Post:
    0.114" (2.90mm)
    Fastening Type:
    Push-Pull
    Contact Length - Mating:
    0.228" (5.80mm)