    Amphenol ICC (FCI) 95278-101-34LF
    Part No.:
    95278-101-34LF
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Category:
    Headers, Male Pins
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTD95278-101-34LF.pdf
    Description:
    CONN HEADER SMD 34POS 2.54MM
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Series:
    BERGSTIK®
    Packaging:
    Bag
    Part Status:
    Active
    Connector Type:
    Header, Breakaway
    Contact Type:
    Male Pin
    Number of Positions:
    34
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Insulation Height:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Positions Loaded:
    All
    Style:
    Board to Board
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Shrouding:
    Unshrouded
    Mounting Style:
    Surface Mount
    Overall Contact Length:
    Termination:
    Solder
    Contact Shape:
    Square
    Contact Length - Post:
    Fastening Type:
    Push-Pull
    Contact Length - Mating:
    0.232" (5.90mm)
    Contact Finish - Mating:
    Gold, GXT™
    Contact Finish - Post:
    Tin
    Contact Material:
    Phosphor Bronze
    Insulation Material:
    Thermoplastic
    Features:
    Current Rating (Amps):
    3A per Contact