    Amphenol ICC (FCI) 98414-G04-10ULF
    Part No.:
    98414-G04-10ULF
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Category:
    Headers, Male Pins
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTD98414-G04-10ULF.pdf
    Description:
    CONN HEADER VERT 10POS 2MM
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Series:
    Minitek® 2.00mm
    Packaging:
    Tube
    Part Status:
    Active
    Connector Type:
    Header
    Contact Type:
    Male Pin
    Number of Positions:
    10
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Insulation Height:
    0.232" (5.90mm)
    Number of Positions Loaded:
    All
    Style:
    Board to Board or Cable
    Pitch - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Shrouding:
    Shrouded - 4 Wall
    Mounting Style:
    Through Hole
    Overall Contact Length:
    Termination:
    Solder
    Contact Shape:
    Square
    Contact Length - Post:
    0.079" (2.00mm)
    Fastening Type:
    Latch Holder
    Contact Length - Mating:
    0.157" (4.00mm)
    Contact Finish - Mating:
    Gold, GXT™
    Contact Finish - Post:
    Tin
    Contact Material:
    Copper Alloy
    Insulation Material:
    Thermoplastic
    Features:
    Keying Slot
    Current Rating (Amps):
    2A (AC/DC)