    Amphenol ICC (FCI) 98424-F52-20ALF
    Part No.:
    98424-F52-20ALF
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Category:
    Headers, Male Pins
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTD98424-F52-20ALF.pdf
    Description:
    CONN HEADER SMD 20POS 2MM
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Series:
    Minitek® 2.00mm
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Connector Type:
    Header
    Contact Type:
    Male Pin
    Number of Positions:
    20
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Insulation Height:
    0.244" (6.20mm)
    Number of Positions Loaded:
    All
    Style:
    Board to Board or Cable
    Pitch - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Shrouding:
    Shrouded - 4 Wall
    Mounting Style:
    Surface Mount
    Overall Contact Length:
    Termination:
    Solder
    Contact Shape:
    Square
    Contact Length - Post:
    Fastening Type:
    Latch Holder
    Contact Length - Mating:
    0.157" (4.00mm)
    Contact Finish - Mating:
    Gold
    Contact Finish - Post:
    Tin
    Contact Material:
    Copper Alloy
    Insulation Material:
    Thermoplastic
    Features:
    Keying Slot, Pick and Place
    Current Rating (Amps):
    2A (AC/DC)