    Amphenol ICC (FCI) 98464-F61-14ULF
    Part No.:
    98464-F61-14ULF
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTD98464-F61-14ULF.pdf
    Description:
    CONN HEADER R/A 14POS 2MM
    Series:
    Minitek® 2.00mm
    Packaging:
    Tube
    Number of Positions:
    14
    Row Spacing - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Insulation Height:
    0.240" (6.10mm)
    Pitch - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Mounting Style:
    Through Hole, Right Angle
    Contact Length - Post:
    0.098" (2.50mm)
    Contact Length - Mating:
    0.157" (4.00mm)
    Contact Finish - Mating:
    Gold
    Features:
    Keying Slot
    Current Rating (Amps):
    2A (AC/DC)