    Amphenol Industrial Operations 58-533724-19H
    Part No.:
    58-533724-19H
    Manufacturer:
    Amphenol Industrial Operations
    Category:
    Circular Connector Assemblies
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTD58-533724-19H.pdf
    Description:
    CONN RCPT FMALE 19POS GOLD SLDR
    Manufacturer:
    Amphenol Industrial Operations
    Series:
    PT
    Packaging:
    Bulk
    Part Status:
    Active
    Connector Type:
    Receptacle, Female Sockets
    Number of Positions:
    19
    Qualification:
    MIL-DTL-26482 Series I
    Shell Size - Insert:
    14-19
    Shell Size, MIL:
    Color:
    Black
    Mounting Style:
    Panel Mount, Through Hole
    Mounting Feature:
    Bulkhead - Front Side Nut
    Grade:
    Termination:
    Solder
    Fastening Type:
    Bayonet Lock
    Contact Finish - Mating:
    Gold
    Orientation:
    W
    Ingress Protection:
    Shell Finish:
    Black Zinc Cobalt
    Primary Material:
    Metal
    Shell Material:
    Aluminum
    Material Flammability Rating:
    Shielding:
    Current Rating (Amps):
    Voltage Rating:
    Cable Opening:
    1. How to order 58-533724-19H on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the 58-533724-19H price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 58-533724-19H?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image 58-570123-08P 58-533722-06P 58-533722-98P 58-533724-18P 58-533724-19P
    Part Number 58-570123-08P 58-533722-06P 58-533722-98P 58-533724-18P 58-533724-19P
    Series PT PT PT PT PT
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Part Status Active Active Active Active Active
    Number of Positions 8 6 6 18 19
    Shell Size - Insert 12-8 10-6 10-98 14-18 14-19
    Shell Size, MIL - - - - -
    Color Black Black Black Black Black
    Grade - - - - -
    Termination Solder Cup Solder Solder Solder Solder
    Fastening Type Bayonet Lock Bayonet Lock Bayonet Lock Bayonet Lock Bayonet Lock
    Contact Finish - Mating Gold Gold Gold Gold Gold
    Orientation W N (Normal) N (Normal) N (Normal) Keyed
    Ingress Protection - - - - -
    Primary Material Metal Metal Metal Metal Metal
    Shell Material Aluminum Aluminum Aluminum Aluminum Aluminum
    Shielding Unshielded - - - -
    Current Rating (Amps) 7.5A - - - -
    Voltage Rating 600VAC - - - -
    Cable Opening 0.699" (17.76mm) - - - -