    CNC Tech 4282-1-0200-24-SP
    Part No.:
    4282-1-0200-24-SP
    Manufacturer:
    CNC Tech
    Category:
    Headers, Male Pins
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTD4282-1-0200-24-SP.pdf
    Description:
    CONN HEADER R/A 24POS DUAL 94V-0
    Manufacturer:
    CNC Tech
    Series:
    Packaging:
    Tray
    Part Status:
    Active
    Connector Type:
    Header
    Contact Type:
    Male Pin
    Number of Positions:
    24
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing - Mating:
    0.165" (4.20mm)
    Insulation Height:
    0.394" (10.00mm)
    Number of Positions Loaded:
    All
    Style:
    Board to Cable/Wire
    Pitch - Mating:
    0.165" (4.20mm)
    Shrouding:
    Shrouded - 4 Wall
    Mounting Style:
    Through Hole, Right Angle
    Overall Contact Length:
    Termination:
    Solder
    Contact Shape:
    Square
    Contact Length - Post:
    0.138" (3.50mm)
    Fastening Type:
    Locking Ramp
    Contact Length - Mating:
    Contact Finish - Mating:
    Tin
    Contact Finish - Post:
    Tin
    Contact Material:
    Brass
    Insulation Material:
    Polyamide (PA66), Nylon 6/6
    Features:
    Current Rating (Amps):
    9A