    Conesys AE775W24-19S
    Part No.:
    AE775W24-19S
    Manufacturer:
    Conesys
    Category:
    Circular Connector Assemblies
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDAE775W24-19S.pdf
    Description:
    CONN PLUG FMALE 19POS CRIMP
    Manufacturer:
    Conesys
    Series:
    MIL-DTL-26482 Series II
    Packaging:
    Box
    Part Status:
    Active
    Connector Type:
    Plug, Female Sockets
    Number of Positions:
    19
    Qualification:
    Shell Size - Insert:
    24-19
    Shell Size, MIL:
    Color:
    Olive Drab
    Mounting Style:
    Free Hanging (In-Line)
    Mounting Feature:
    Grade:
    Termination:
    Crimp
    Fastening Type:
    Bayonet Lock
    Contact Finish - Mating:
    Gold
    Orientation:
    N (Normal)
    Ingress Protection:
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
    Shell Finish:
    Olive Drab Cadmium
    Primary Material:
    Metal
    Shell Material:
    Aluminum
    Material Flammability Rating:
    Shielding:
    Shielded
    Current Rating (Amps):
    23A
    Voltage Rating:
    1000VDC