    Eaton - Electronics Division 5-0SMDJ20AH
    Part No.:
    5-0SMDJ20AH
    Manufacturer:
    Eaton - Electronics Division
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    DO-214AB, SMC
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTD5-0SMDJ20AH.pdf
    Description:
    TVS DIODE 20VWM UNI
    Manufacturer:
    Eaton - Electronics Division
    Package/Case:
    DO-214AB, SMC
    Series:
    5-0SMDJxxH
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    20V
    Voltage - Breakdown (Min):
    22.2V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    32.4V
    Supplier Device Package:
    SMC
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    155A
    Power - Peak Pulse:
    5000W (5kW)
    Bidirectional Channels:
    Power Line Protection:
    No
    Part Applications:
    Telecom
    Mounting Style:
    Surface Mount
    Capacitance @ Frequency:
    Qualification:
    AEC-Q101
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)