    EDAC Inc. 629-13W3650-1T3
    Part No.:
    629-13W3650-1T3
    Manufacturer:
    EDAC Inc.
    Category:
    D-Sub Connector Assemblies
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTD629-13W3650-1T3.pdf
    Description:
    CONN D-SUB PLUG 13POS R/A SOLDER
    Manufacturer:
    EDAC Inc.
    Series:
    629-C
    Packaging:
    Tray
    Part Status:
    Active
    Connector Style:
    D-Sub, Combo
    Connector Type:
    Plug, Male Pins
    Number of Rows:
    2
    Mounting Style:
    Through Hole, Right Angle
    Shell Size, Connector Layout:
    3 (DB, B) - 13C3, 13W3
    Current Rating (Amps):
    5A, 10A
    Contact Type:
    Signal and Power
    Flange Feature:
    Housing/Shell (4-40)
    Number of Positions:
    13 (10 + 3 Power)
    Termination:
    Solder
    Primary Material:
    Material Flammability Rating:
    UL94 V-0
    Shell Material, Finish:
    Steel, Tin Plated
    Backset Spacing:
    0.370" (9.40mm)