    EDAC Inc. 629-13W3650-2TB
    Part No.:
    629-13W3650-2TB
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTD629-13W3650-2TB.pdf
    Description:
    CONN D-SUB PLUG 13POS R/A SOLDER
    Shell Size, Connector Layout:
    3 (DB, B) - 13C3, 13W3
    Current Rating (Amps):
    5A, 20A
    Flange Feature:
    Housing/Shell (M3)
    Number of Positions:
    13 (10 + 3 Power)
    Shell Material, Finish:
    Steel, Tin Plated
    Backset Spacing:
    0.370" (9.40mm)