    EDAC Inc. 629-13W6250-2NE
    Part No.:
    629-13W6250-2NE
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTD629-13W6250-2NE.pdf
    Description:
    CONN D-SUB PLUG 13POS R/A SOLDER
    Shell Size, Connector Layout:
    4 (DC, C) - 13W6
    Current Rating (Amps):
    5A, 20A
    Flange Feature:
    Mating Side (M3)
    Number of Positions:
    13 (7 + 6 Power)
    Shell Material, Finish:
    Steel, Nickel Plated
    Backset Spacing:
    0.370" (9.40mm)