    EDAC Inc. 629-17W2650-2NE
    Part No.:
    629-17W2650-2NE
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTD629-17W2650-2NE.pdf
    Description:
    CONN D-SUB PLUG 17POS R/A SOLDER
    Shell Size, Connector Layout:
    3 (DB, B) - 17W2
    Current Rating (Amps):
    5A, 20A
    Contact Type:
    Signal and Power
    Number of Positions:
    17 (15 + 2 Power)
    Backset Spacing:
    0.370" (9.40mm)