    EDAC Inc. 629-17W5240-7NE
    Part No.:
    629-17W5240-7NE
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTD629-17W5240-7NE.pdf
    Description:
    CONN D-SUB PLUG 17POS R/A SOLDER
    Shell Size, Connector Layout:
    4 (DC, C) - 17W5
    Current Rating (Amps):
    Contact Type:
    Coax and Signal
    Number of Positions:
    17 (12 + 5 Coax)
    Backset Spacing:
    0.370" (9.40mm)