    EDAC Inc. 629-21W1650-1NC
    Part No.:
    629-21W1650-1NC
    Manufacturer:
    EDAC Inc.
    Category:
    D-Sub Connector Assemblies
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTD629-21W1650-1NC.pdf
    Description:
    CONN D-SUB PLUG 21POS R/A SOLDER
    Manufacturer:
    EDAC Inc.
    Series:
    629-C
    Packaging:
    Tray
    Part Status:
    Active
    Connector Style:
    D-Sub, Combo
    Connector Type:
    Plug, Male Pins
    Number of Rows:
    2
    Mounting Style:
    Through Hole, Right Angle
    Shell Size, Connector Layout:
    3 (DB, B) - 21W1
    Current Rating (Amps):
    5A, 10A
    Contact Type:
    Signal and Power
    Flange Feature:
    Housing/Shell (M3)
    Number of Positions:
    21 (20 + 1 Power)
    Termination:
    Solder
    Primary Material:
    Material Flammability Rating:
    UL94 V-0
    Shell Material, Finish:
    Steel, Nickel Plated
    Backset Spacing:
    0.370" (9.40mm)