    EDAC Inc. 629-36W4240-5T2
    Part No.:
    629-36W4240-5T2
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTD629-36W4240-5T2.pdf
    Description:
    CONN D-SUB PLUG 36POS R/A SOLDER
    Series:
    629-C
    Mounting Style:
    Through Hole, Right Angle
    Shell Size, Connector Layout:
    5 (DD, D) - 36W4
    Current Rating (Amps):
    Contact Type:
    Coax and Signal
    Flange Feature:
    Housing/Shell (4-40)
    Number of Positions:
    36 (32 + 4 Coax)
    Termination:
    Solder
    Primary Material:
    Material Flammability Rating:
    UL94 V-0
    Shell Material, Finish:
    Steel, Tin Plated
    Backset Spacing:
    0.370" (9.40mm)