    EDAC Inc. 629-43W2240-7T3
    Part No.:
    629-43W2240-7T3
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTD629-43W2240-7T3.pdf
    Description:
    CONN D-SUB PLUG 43POS R/A SOLDER
    Number of Rows:
    3
    Shell Size, Connector Layout:
    5 (DD, D) - 43W2
    Current Rating (Amps):
    Contact Type:
    Coax and Signal
    Flange Feature:
    Housing/Shell (4-40)
    Number of Positions:
    43 (41 + 2 Coax)
    Shell Material, Finish:
    Steel, Tin Plated
    Backset Spacing:
    0.370" (9.40mm)