    EDAC Inc. 630-13W3640-7TD
    Part No.:
    630-13W3640-7TD
    Manufacturer:
    EDAC Inc.
    Category:
    D-Sub Connector Assemblies
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTD630-13W3640-7TD.pdf
    Description:
    CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SOLDER
    Manufacturer:
    EDAC Inc.
    Series:
    630-C
    Packaging:
    Tray
    Part Status:
    Active
    Connector Style:
    D-Sub, Combo
    Connector Type:
    Receptacle, Female Sockets
    Number of Rows:
    2
    Mounting Style:
    Through Hole, Right Angle
    Shell Size, Connector Layout:
    3 (DB, B) - 13C3, 13W3
    Current Rating (Amps):
    Contact Type:
    Coax and Signal
    Flange Feature:
    Mating Side (M3)
    Number of Positions:
    13 (10 + 3 Coax)
    Termination:
    Solder
    Primary Material:
    Material Flammability Rating:
    UL94 V-0
    Shell Material, Finish:
    Steel, Tin Plated
    Backset Spacing:
    0.370" (9.40mm)