    EDAC Inc. 630-21W1650-3NA
    Part No.:
    630-21W1650-3NA
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTD630-21W1650-3NA.pdf
    Description:
    CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SOLDER
    Series:
    630-C
    Mounting Style:
    Through Hole, Right Angle
    Shell Size, Connector Layout:
    3 (DB, B) - 21W1
    Current Rating (Amps):
    5A, 30A
    Contact Type:
    Signal and Power
    Flange Feature:
    Board Side (M3)
    Number of Positions:
    21 (20 + 1 Power)
    Termination:
    Solder
    Primary Material:
    Material Flammability Rating:
    UL94 V-0
    Shell Material, Finish:
    Steel, Nickel Plated
    Backset Spacing:
    0.370" (9.40mm)