    EDAC Inc. 630-21W1650-3T5
    Part No.:
    630-21W1650-3T5
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTD630-21W1650-3T5.pdf
    Description:
    CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SOLDER
    Number of Rows:
    2
    Shell Size, Connector Layout:
    3 (DB, B) - 21W1
    Current Rating (Amps):
    5A, 30A
    Contact Type:
    Signal and Power
    Flange Feature:
    Mating Side (4-40)
    Number of Positions:
    21 (20 + 1 Power)
    Shell Material, Finish:
    Steel, Tin Plated
    Backset Spacing:
    0.370" (9.40mm)