    EDAC Inc. 630-43W2240-7T4
    Part No.:
    630-43W2240-7T4
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTD630-43W2240-7T4.pdf
    Description:
    CONN D-SUB RCPT 43POS R/A SOLDER
    Series:
    630-C
    Number of Rows:
    3
    Mounting Style:
    Through Hole, Right Angle
    Shell Size, Connector Layout:
    5 (DD, D) - 43W2
    Current Rating (Amps):
    Contact Type:
    Coax and Signal
    Flange Feature:
    Housing/Shell (4-40)
    Number of Positions:
    43 (41 + 2 Coax)
    Termination:
    Solder
    Primary Material:
    Material Flammability Rating:
    UL94 V-0
    Shell Material, Finish:
    Steel, Tin Plated
    Backset Spacing:
    0.370" (9.40mm)