    EDAC Inc. 630-43W2250-2N5
    Part No.:
    630-43W2250-2N5
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTD630-43W2250-2N5.pdf
    Description:
    CONN D-SUB RCPT 43POS R/A SOLDER
    Number of Rows:
    3
    Shell Size, Connector Layout:
    5 (DD, D) - 43W2
    Current Rating (Amps):
    5A, 20A
    Contact Type:
    Signal and Power
    Flange Feature:
    Mating Side (4-40)
    Number of Positions:
    43 (41 + 2 Power)
    Shell Material, Finish:
    Steel, Nickel Plated
    Backset Spacing:
    0.370" (9.40mm)