    EPSON SG-8018CB 48.0020M-TJHSA0
    Part No.:
    SG-8018CB 48.0020M-TJHSA0
    Manufacturer:
    EPSON
    Category:
    Oscillators
    Package:
    4-SMD, No Lead
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDSG-8018CB 48.0020M-TJHSA0.pdf
    Description:
    XTAL OSC XO 48.0020MHZ CMOS SMD
    Manufacturer:
    EPSON
    Series:
    SG-8018
    Package/Case:
    4-SMD, No Lead
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Base Resonator:
    Crystal
    Type:
    XO (Standard)
    Function:
    Standby (Power Down)
    Output:
    CMOS
    Voltage - Supply:
    1.62V ~ 3.63V
    Height - Seated (Max):
    0.051" (1.30mm)
    Frequency Stability:
    ±50ppm
    Absolute Pull Range (APR):
    Frequency:
    48.002 MHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Size / Dimension:
    0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
    Current - Supply (Max):
    8.1mA