    GCT BC050-18A-K0-0200-0160-0480-LB
    Part No.:
    BC050-18A-K0-0200-0160-0480-LB
    Manufacturer:
    GCT
    Category:
    Headers, Male Pins
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDBC050-18A-K0-0200-0160-0480-LB.pdf
    Description:
    18W,1.0MM PITCH ELEV PIN HDR,DIL
    Manufacturer:
    GCT
    Series:
    BC050
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Connector Type:
    Header
    Contact Type:
    Male Pin
    Number of Positions:
    18
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing - Mating:
    0.039" (1.00mm)
    Insulation Height:
    0.039" (1.00mm)
    Number of Positions Loaded:
    All
    Style:
    Board to Board
    Pitch - Mating:
    0.039" (1.00mm)
    Shrouding:
    Unshrouded
    Mounting Style:
    Surface Mount
    Overall Contact Length:
    Termination:
    Solder
    Contact Shape:
    Square
    Contact Length - Post:
    Fastening Type:
    Push-Pull
    Contact Length - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - Mating:
    Gold
    Contact Finish - Post:
    Gold
    Contact Material:
    Copper Alloy
    Insulation Material:
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
    Features:
    Current Rating (Amps):
    1A per Contact