    ITT Cannon, LLC CB2-24-28SCAU
    Part No.:
    CB2-24-28SCAU
    Manufacturer:
    ITT Cannon, LLC
    Category:
    Circular Connector Assemblies
    Package:
    Description:
    CONN RCPT 24POS BOX MNT SKT
    Manufacturer:
    ITT Cannon, LLC
    Series:
    CB
    Packaging:
    Bulk
    Part Status:
    Active
    Connector Type:
    Receptacle, Female Sockets
    Number of Positions:
    24
    Qualification:
    MIL-DTL-5015
    Shell Size - Insert:
    24-28
    Shell Size, MIL:
    Color:
    Olive Drab
    Mounting Style:
    Panel Mount
    Mounting Feature:
    Flange
    Grade:
    Termination:
    Crimp
    Fastening Type:
    Reverse Bayonet Lock
    Contact Finish - Mating:
    Gold
    Orientation:
    N (Normal)
    Ingress Protection:
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
    Shell Finish:
    Olive Drab Cadmium
    Primary Material:
    Metal
    Shell Material:
    Aluminum Alloy
    Material Flammability Rating:
    Shielding:
    Current Rating (Amps):
    22A
    Voltage Rating:
    50V