    Microchip Technology SMDA12-6/TR13
    Part No.:
    SMDA12-6/TR13
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDSMDA12-6/TR13.pdf
    Description:
    TVS DIODE 12VWM 24VC 8-SO
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Package/Case:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Series:
    TVSarray™
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    6
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    12V
    Voltage - Breakdown (Min):
    13.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    24V
    Supplier Device Package:
    8-SOIC
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    5A (8/20µs)
    Power - Peak Pulse:
    300W
    Bidirectional Channels:
    Power Line Protection:
    No
    Part Applications:
    General Purpose
    Mounting Style:
    Surface Mount
    Capacitance @ Frequency:
    185pF @ 1MHz
    Qualification:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)