    Pasternack PE3C1081/HS-72
    Part No.:
    PE3C1081/HS-72
    Manufacturer:
    Pasternack
    Category:
    Coaxial Cables (RF)
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDPE3C1081/HS-72.pdf
    Description:
    COAX CBL SMA TO MMCX
    Manufacturer:
    Pasternack
    Series:
    Packaging:
    Retail Package
    Part Status:
    Active
    Style:
    SMA to MMCX
    1st Connector:
    SMA Jack
    1st Connector Mounting Type:
    Panel Mount
    1st Connector Mounting Feature:
    Bulkhead - Front Side Nut
    2nd Connector:
    MMCX Plug, Right Angle
    Color:
    Tan
    2nd Contact Gender:
    Male
    2nd Connector Mounting Type:
    Free Hanging (In-Line)
    1st Contact Gender:
    Female
    2nd Connector Mounting Feature:
    Length:
    72.0" (1.8m) 6.0'
    Frequency - Max:
    3 GHz
    Cable Type:
    RG-316
    Features:
    Overall Impedance:
    50 Ohms
    Cable Impedance:
    50 Ohms
    Connector Impedance:
    50 Ohms
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C