    Pulse Electronics PF0464.502NL
    Part No.:
    PF0464.502NL
    Manufacturer:
    Pulse Electronics
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    Nonstandard
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDPF0464.502NL.pdf
    Description:
    FIXED IND 5UH 3.55A 30 MOHM SMD
    Manufacturer:
    Pulse Electronics
    Series:
    PF0464NL
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tray
    Part Status:
    Active
    Type:
    Material - Core:
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    3.55 A
    Current - Saturation (Isat):
    2.4A
    Supplier Device Package:
    Shielding:
    Shielded
    DC Resistance (DCR):
    30mOhm Max
    Inductance:
    5 µH
    Q @ Freq:
    Frequency - Self Resonant:
    40MHz
    Mounting Style:
    Surface Mount
    Ratings:
    Size / Dimension:
    0.283" L x 0.283" W (7.20mm x 7.20mm)
    Features:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Height - Seated (Max):
    0.118" (3.00mm)