    Pulse Electronics PF0560.103NLT
    Part No.:
    PF0560.103NLT
    Manufacturer:
    Pulse Electronics
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    Nonstandard
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDPF0560.103NLT.pdf
    Description:
    FIXED IND 10UH 3.8A 35 MOHM SMD
    Manufacturer:
    Pulse Electronics
    Series:
    PF0560NL
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Type:
    Wirewound
    Material - Core:
    Tolerance:
    ±30%
    Current Rating (Amps):
    3.8 A
    Current - Saturation (Isat):
    4.4A
    Supplier Device Package:
    Shielding:
    Shielded
    DC Resistance (DCR):
    35mOhm Max
    Inductance:
    10 µH
    Q @ Freq:
    Frequency - Self Resonant:
    25MHz
    Mounting Style:
    Surface Mount
    Ratings:
    Size / Dimension:
    0.409" L x 0.406" W (10.40mm x 10.30mm)
    Features:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Height - Seated (Max):
    0.157" (4.00mm)