    Pulse Electronics PF0560.522NLT
    Part No.:
    PF0560.522NLT
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDPF0560.522NLT.pdf
    Description:
    FIXED IND 5.2UH 5.4A 22 MOHM SMD
    Tolerance:
    ±30%
    Current Rating (Amps):
    5.4 A
    Current - Saturation (Isat):
    5.5A
    DC Resistance (DCR):
    22mOhm Max
    Inductance:
    5.2 µH
    Q @ Freq:
    Frequency - Self Resonant:
    34MHz
    Size / Dimension:
    0.409" L x 0.406" W (10.40mm x 10.30mm)
    Features:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Height - Seated (Max):
    0.157" (4.00mm)