    Pulse Electronics PF0560.683NLT
    Part No.:
    PF0560.683NLT
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDPF0560.683NLT.pdf
    Description:
    FIXED IND 68UH 1.42A 213MOHM SMD
    Tolerance:
    ±25%
    Current Rating (Amps):
    1.42 A
    Current - Saturation (Isat):
    1.5A
    DC Resistance (DCR):
    213mOhm Max
    Inductance:
    68 µH
    Q @ Freq:
    Frequency - Self Resonant:
    9MHz
    Size / Dimension:
    0.409" L x 0.406" W (10.40mm x 10.30mm)
    Features:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Height - Seated (Max):
    0.157" (4.00mm)