    Pulse Electronics PF0581.153NLT
    Part No.:
    PF0581.153NLT
    Manufacturer:
    Pulse Electronics
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    Nonstandard
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDPF0581.153NLT.pdf
    Description:
    FIXED IND 15UH 2A 60 MOHM SMD
    Manufacturer:
    Pulse Electronics
    Series:
    PF0581NL
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Type:
    Wirewound
    Material - Core:
    Tolerance:
    ±10%
    Current Rating (Amps):
    2 A
    Current - Saturation (Isat):
    2A
    Supplier Device Package:
    Shielding:
    Unshielded
    DC Resistance (DCR):
    60mOhm Max
    Inductance:
    15 µH
    Q @ Freq:
    Frequency - Self Resonant:
    Mounting Style:
    Surface Mount
    Ratings:
    Size / Dimension:
    0.406" L x 0.367" W (10.32mm x 9.32mm)
    Features:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    Height - Seated (Max):
    0.174" (4.42mm)