    Pulse Electronics PM4547.152NLT
    Part No.:
    PM4547.152NLT
    Manufacturer:
    Pulse Electronics
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    Nonstandard
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDPM4547.152NLT.pdf
    Description:
    FIXED IND 1.5UH 3.4A 77 MOHM SMD
    Manufacturer:
    Pulse Electronics
    Series:
    PM4547
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Type:
    Molded
    Material - Core:
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    3.4 A
    Current - Saturation (Isat):
    4A
    Supplier Device Package:
    Shielding:
    Unshielded
    DC Resistance (DCR):
    77mOhm Max
    Inductance:
    1.5 µH
    Q @ Freq:
    Frequency - Self Resonant:
    Mounting Style:
    Surface Mount
    Ratings:
    AEC-Q200
    Size / Dimension:
    0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
    Features:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Height - Seated (Max):
    0.059" (1.50mm)