    Samtec Inc. DW-20-11-L-D-645
    Part No.:
    DW-20-11-L-D-645
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Board Spacers, Stackers (Board to Board)
    Package:
    Description:
    FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    Flex Stack, DW
    Packaging:
    Bulk
    Part Status:
    Active
    Number of Positions:
    40
    Pitch:
    0.100" (2.54mm)
    Row Spacing:
    0.100" (2.54mm)
    Length - Overall Pin:
    0.930" (23.622mm)
    Length - Post (Mating):
    0.175" (4.445mm)
    Length - Stack Height:
    0.645" (16.383mm)
    Length - Tail:
    0.110" (2.794mm)