    Samtec Inc. DW-50-11-L-S-370
    Part No.:
    DW-50-11-L-S-370
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Board Spacers, Stackers (Board to Board)
    Package:
    Description:
    FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    Flex Stack, DW
    Packaging:
    Part Status:
    Active
    Number of Positions:
    50
    Pitch:
    0.100" (2.54mm)
    Row Spacing:
    Length - Overall Pin:
    0.930" (23.622mm)
    Length - Post (Mating):
    0.450" (11.430mm)
    Length - Stack Height:
    0.370" (9.400mm)
    Length - Tail:
    0.110" (2.794mm)