    Samtec Inc. DWM-25-55-L-S-200
    Part No.:
    DWM-25-55-L-S-200
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Board Spacers, Stackers (Board to Board)
    Package:
    Description:
    .050" X .100" FLEX STACK, FLEXIB
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Active
    Number of Positions:
    Pitch:
    Row Spacing:
    Length - Overall Pin:
    Length - Post (Mating):
    Length - Stack Height:
    Length - Tail:
    Number of Rows:
    Mounting Style:
    Termination:
    Contact Finish - Post (Mating):
    Contact Finish Thickness - Post (Mating):
    Color:
    1. How to order DWM-25-55-L-S-200 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the DWM-25-55-L-S-200 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DWM-25-55-L-S-200?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Manufacturer Samtec Inc. Samtec Inc. Samtec Inc. Samtec Inc. Samtec Inc.
    Series Flex Stack, DWM Flex Stack, DWM Flex Stack, DWM Flex Stack, DWM Flex Stack, DWM
    Packaging Bulk Tube Tube Tube Bulk
    Part Status Active Active Active Active Active
    Number of Positions 5 17 7 16 2
    Pitch 0.050" (1.27mm) 0.050" (1.27mm) 0.050" (1.27mm) 0.050" (1.27mm) 0.050" (1.27mm)
    Row Spacing - - - 0.100" (2.54mm) -
    Length - Overall Pin 0.425" (10.800mm) 0.450" (11.430mm) 0.505" (12.827mm) 0.450" (11.430mm) 0.410" (10.414mm)
    Length - Post (Mating) 0.081" (2.057mm) 0.130" (3.302mm) 0.135" (3.429mm) 0.080" (2.032mm) 0.084" (2.134mm)
    Length - Stack Height 0.224" (5.690mm) 0.200" (5.080mm) 0.250" (6.350mm) 0.250" (6.350mm) 0.206" (5.232mm)
    Length - Tail 0.120" (3.048mm) 0.120" (3.048mm) 0.120" (3.048mm) 0.120" (3.048mm) 0.120" (3.048mm)