EJH-120-02-F-D-SM-K-TR.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. |
| Series | EJH | EJH | EJH | EJH | EJH |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube | Tube |
| Part Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Connector Type | Header | Header | Header | Header | Header |
| Contact Type | Male Pin | Male Pin | Male Pin | Male Pin | Male Pin |
| Number of Positions | 20 | 10 | 10 | 10 | 26 |
| Number of Rows | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) |
| Insulation Height | 0.500" (12.70mm) | 0.500" (12.70mm) | 0.390" (9.91mm) | 0.500" (12.70mm) | 0.500" (12.70mm) |
| Number of Positions Loaded | All | All | All | All | All |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) |
| Overall Contact Length | - | - | - | - | - |
| Termination | Solder | Solder | Solder | Solder | Solder |
| Contact Shape | Square | Square | Square | Square | Square |
| Contact Length - Post | 0.120" (3.05mm) | 0.120" (3.05mm) | 0.090" (2.29mm) | 0.120" (3.05mm) | - |
| Contact Length - Mating | 0.225" (5.72mm) | 0.225" (5.72mm) | 0.225" (5.72mm) | 0.225" (5.72mm) | 0.225" (5.72mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold | Gold | Gold | Gold | Gold |
| Contact Finish - Post | Tin | Tin | Tin | Tin | Tin |
| Features | Keying Slot | Keying Slot | Keying Slot | Keying Slot | Board Lock, Keying Slot |
| Current Rating (Amps) | 3A | 3A | 3A | 3A | 3A |