ESD-115-T-04.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ESD-115-T-04.
| Image |  |
| Manufacturer | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. |
| Series | ESD | ESD | ESD | ESD | ESD |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Part Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Contact Type | Female Socket | Female Socket | Female Socket | Female Socket | Female Socket |
| Number of Positions | 20 | 22 | 20 | 16 | 4 |
| Number of Positions Loaded | All | All | All | All | All |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Length - Post | 0.153" (3.89mm) | 0.115" (2.92mm) | 0.253" (6.43mm) | 0.115" (2.92mm) | 0.153" (3.89mm) |
| Number of Rows | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) |
| Style | Board to Board | Board to Board | Board to Board | Board to Board | Board to Board |
| Mounting Style | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Termination | Solder | Solder | Solder | Solder | Solder |
| Insulation Height | 0.300" (7.62mm) | 0.300" (7.62mm) | 0.400" (10.16mm) | 0.300" (7.62mm) | 0.300" (7.62mm) |