    Samtec Inc. ESQT-126-02-F-Q-309
    Part No.:
    ESQT-126-02-F-Q-309
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Headers, Receptacles, Female Sockets
    Package:
    Description:
    CONN SOCKET 104P 0.079 GOLD PCB
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    ESQT
    Packaging:
    Bulk
    Part Status:
    Active
    Connector Type:
    Elevated Socket
    Contact Type:
    Forked
    Number of Positions:
    104
    Number of Positions Loaded:
    All
    Pitch - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Contact Length - Post:
    0.541" (13.74mm)
    Number of Rows:
    4
    Row Spacing - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Style:
    Board to Board or Cable
    Mounting Style:
    Through Hole
    Termination:
    Solder
    Insulation Height:
    0.309" (7.85mm)
    Fastening Type:
    Push-Pull
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Insulation Color:
    Black
    Contact Finish - Mating:
    Gold
    Contact Finish Thickness - Mating:
    3.00µin (0.076µm)
    Material Flammability Rating:
    UL94 V-0
    Mated Stacking Heights:
    Ingress Protection:
    Features:
    Current Rating (Amps):
    4.5A per Contact