    Samtec Inc. ESQT-126-02-G-D-745
    Part No.:
    ESQT-126-02-G-D-745
    Description:
    CONN SOCKET 52POS 0.079 GOLD PCB
    Packaging:
    Tube
    Number of Positions:
    52
    Pitch - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Contact Length - Post:
    0.105" (2.67mm)
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Insulation Height:
    0.745" (18.92mm)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Contact Finish Thickness - Mating:
    20.0µin (0.51µm)
    Current Rating (Amps):
    4.5A per Contact