    Samtec Inc. ESQT-140-02-L-D-408
    Part No.:
    ESQT-140-02-L-D-408
    Description:
    CONN SOCKET 80POS 0.079 GOLD PCB
    Number of Positions:
    80
    Pitch - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Contact Length - Post:
    0.442" (11.23mm)
    Row Spacing - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Insulation Height:
    0.408" (10.36mm)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Contact Finish Thickness - Mating:
    10.0µin (0.25µm)
    Current Rating (Amps):
    4.5A per Contact