    Samtec Inc. ESQT-150-03-F-D-315
    Part No.:
    ESQT-150-03-F-D-315
    Description:
    CONN SOCKET 100P 0.079 GOLD PCB
    Number of Positions:
    100
    Pitch - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Contact Length - Post:
    0.143" (3.63mm)
    Row Spacing - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Insulation Height:
    0.315" (8.00mm)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Contact Finish Thickness - Mating:
    3.00µin (0.076µm)
    Current Rating (Amps):
    4.5A per Contact