    Samtec Inc. ESW-122-44-T-D
    Part No.:
    ESW-122-44-T-D
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Headers, Receptacles, Female Sockets
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDESW-122-44-T-D.pdf
    Description:
    CONN SOCKET 44POS 0.1 TIN PCB
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    ESW
    Packaging:
    Tube
    Part Status:
    Active
    Connector Type:
    Elevated Socket
    Contact Type:
    Forked
    Number of Positions:
    44
    Number of Positions Loaded:
    All
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Contact Length - Post:
    0.180" (4.57mm)
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Style:
    Board to Board
    Mounting Style:
    Through Hole
    Termination:
    Solder
    Insulation Height:
    0.735" (18.67mm)
    Fastening Type:
    Push-Pull
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Insulation Color:
    Black
    Contact Finish - Mating:
    Tin
    Contact Finish Thickness - Mating:
    Material Flammability Rating:
    UL94 V-0
    Mated Stacking Heights:
    Ingress Protection:
    Features:
    Current Rating (Amps):
    5.2A per Contact