    Samtec Inc. ESW-136-24-L-S
    Part No.:
    ESW-136-24-L-S
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDESW-136-24-L-S.pdf
    Description:
    CONN SOCKET 36POS 0.1 GOLD PCB
    Number of Positions:
    36
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Contact Length - Post:
    0.380" (9.65mm)
    Number of Rows:
    1
    Insulation Height:
    0.535" (13.60mm)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Contact Finish - Mating:
    Gold
    Contact Finish Thickness - Mating:
    10.0µin (0.25µm)
    Current Rating (Amps):
    5.2A per Contact