ESW-136-33-L-S.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. |
| Series | ESW | ESW | ESW | ESW | ESW |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube | Tube |
| Part Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Contact Type | Forked | Forked | Forked | Forked | Forked |
| Number of Positions | 40 | 40 | 40 | 40 | 8 |
| Number of Positions Loaded | All | All | All | All | All |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Length - Post | 0.090" (2.29mm) | 0.180" (4.57mm) | 0.190" (4.83mm) | 0.180" (4.57mm) | 0.090" (2.29mm) |
| Number of Rows | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | - |
| Style | Board to Board | Board to Board | Board to Board | Board to Board | Board to Board |
| Mounting Style | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Termination | Solder | Solder | Solder | Solder | Solder |
| Insulation Height | 0.435" (11.05mm) | 0.735" (18.67mm) | 0.535" (13.60mm) | 0.735" (18.67mm) | 0.435" (11.05mm) |
| Fastening Type | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull |
| Insulation Color | Black | Black | Black | Black | Black |
| Contact Finish - Mating | Tin | Tin | Gold | Gold | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating | - | - | 20.0µin (0.51µm) | 10.0µin (0.25µm) | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 | UL94 V-0 | UL94 V-0 | UL94 V-0 | UL94 V-0 |
| Mated Stacking Heights | - | - | - | - | - |
| Ingress Protection | - | - | - | - | - |
| Features | - | - | - | - | - |
| Current Rating (Amps) | 5.2A per Contact | 5.2A per Contact | 5.2A per Contact | 5.2A per Contact | 5.2A per Contact |