    Samtec Inc. EW-12-14-T-S-875
    Part No.:
    EW-12-14-T-S-875
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Board Spacers, Stackers (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDEW-12-14-T-S-875.pdf
    Description:
    CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    Flex Stack, EW
    Packaging:
    Bulk
    Part Status:
    Active
    Number of Positions:
    12
    Pitch:
    0.100" (2.54mm)
    Row Spacing:
    Length - Overall Pin:
    1.430" (36.322mm)
    Length - Post (Mating):
    0.225" (5.715mm)
    Length - Stack Height:
    0.875" (22.225mm)
    Length - Tail:
    0.330" (8.382mm)