    Samtec Inc. FW-04-05-L-D-472-203
    Part No.:
    FW-04-05-L-D-472-203
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Board Spacers, Stackers (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDFW-04-05-L-D-472-203.pdf
    Description:
    CONN HDR 8POS 0.05 STACK SMD
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    Flex Stack, FW
    Packaging:
    Bulk
    Part Status:
    Active
    Number of Positions:
    8
    Pitch:
    0.050" (1.27mm)
    Row Spacing:
    0.050" (1.27mm)
    Length - Overall Pin:
    0.675" (17.145mm)
    Length - Post (Mating):
    0.203" (5.156mm)
    Length - Stack Height:
    0.472" (11.989mm)