    Samtec Inc. HDWM-40-53-S-S-250-SM
    Part No.:
    HDWM-40-53-S-S-250-SM
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Board Spacers, Stackers (Board to Board)
    Package:
    Description:
    CONN HDR 40POS 0.05 STACK SMD
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    Flex Stack, HDWM
    Packaging:
    Tube
    Part Status:
    Active
    Number of Positions:
    40
    Pitch:
    0.050" (1.27mm)
    Row Spacing:
    Length - Overall Pin:
    0.485" (12.319mm)
    Length - Post (Mating):
    0.235" (5.969mm)
    Length - Stack Height:
    0.250" (6.350mm)